Jak wygląda podstawowy podział znaków drogowych?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jak wygląda podstawowy podział znaków drogowych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znak drogowy to znak postawiony na skrzyżowaniu dróg, wskazujący wymogi prawne dla pojazdów i/lub pieszych korzystających z niego. W większości krajów są one umieszczane na drodze lub w jej pobliżu, chociaż niektóre znaki są umieszczane nad pasem ruchu na autostradach lub drogach ekspresowych, aby wskazać zmiany, takie jak strefy zakazu wyprzedzania.

Typy znaków drogowych 

Znaki drogowe można podzielić na kilka rodzajów: znaki ostrzegawcze, słupki prowadzące, znaki regulacyjne i słupki oznaczające. 

Znaki ostrzegawcze informują o zagrożeniach na drodze, które mogą nie być łatwo widoczne (np. zakręty na drodze, zbliżająca się strefa szkolna lub przejazd kolejowy). Znaki te mają zazwyczaj żółte tło w kształcie rombu z czarnym symbolem lub tekstem. 

Znaki prowadzące informują kierowców o miejscach docelowych i odległościach do tych miejsc. Zazwyczaj mają one zielone tło z białymi napisami lub symbolami. 

Znaki nakazu informują kierowców, co muszą robić lub czego nie mogą robić podczas prowadzenia pojazdu (np. zatrzymywać się na światłach). Znaki te mają czerwone tło z białymi napisami lub symbolami. 

Słupki i tabliczki oznaczające dostarczają dodatkowych informacji dotyczących konkretnych miejsc wzdłuż autostrady (np. parking dla pojazdów poniżej 10 stóp wysokości). Takie tabliczki do znaków drogowych pozwalają na lepsze przyswojenie informacji przez kierowcę, a co za tym idzie bardziej komfortową i bezpieczną jazdę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie maszyny są stosowane w ramach czyszczenia powierzchni?
Jakie maszyny są stosowane w ramach czyszczenia powierzchni?
Maszyny do czyszczenia powierzchni znacznie ułatwiają proces pielęgnacji dużych powierzchni. Czynią go nie tylko szybszym, ale również przyjemniejszym i skuteczniejszym. […]
Polecamy