Jakie urządzenia elektroniczne służą automatyzacji czynności i działań?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jakie urządzenia elektroniczne służą automatyzacji czynności i działań?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wykorzystując różnego rodzaju instalacje możliwe jest zautomatyzowanie niektórych działań i procesów. Dokonuje się tego głównie w szeroko pojętym przemyśle, ale coraz częściej ma to miejsce również w domach prywatnych. Aby jednak było to możliwe konieczne jest wykorzystanie specjalnych elektronicznych urządzeń zaliczanych do automatyki. Mogą one pełnić rozmaite funkcji, a celem ich stosowania jest usprawnienie i uniezależnienie działania wszelkich układów. Co dokładnie zalicza się do tej grupy sprzętu?

Co wykorzystuje się do automatyzacji w instalacjach?

Do automatyzacji służą przede wszystkim przekaźniki, które reagując na zmiany natężenia prądu, napięcia, temperatury lub ciśnienia wywołują określone efekty na wyjściu. Na przykład po przekroczeniu ustalonej normy na wyjściu włączają lub wyłączają daną funkcję, a w niektórych przypadkach zasilanie. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne typy przekaźników i każdy z nich może służyć do innych celów. Jeżeli pod uwagę weźmie się chociażby zegar astronomiczny taki jak np. https://hazbi.com/pl/c/Zegary-astronomiczne/2222288, to jego zadaniem jest wyłączanie lub załączanie oświetlenia zgodnie z porami wschodu oraz zachodu słońca. Czujnik światła umożliwi z kolei samodzielne dostosowanie konkretnego czasu, a sam czujnik zmierzchowy zadba o uruchomienie lamp gdy zapadnie wieczór. Te rozwiązania to jedynie przykłady, ponieważ na rynku dostępnych jest znacznie więcej urządzeń odpowiedzialnych nie tylko za oświetlenie. Przekaźniki mogą również sterować systemem ogrzewania, wentylacją, czy też klimatyzacją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie zabezpieczenia stosuje się w przewozie towaru?
Jakie zabezpieczenia stosuje się w przewozie towaru?
Przewożone towary charakteryzują się różną wytrzymałością oraz podatnością na potencjalne uszkodzenia. Część z nich należy także do grupy materiałów niebezpiecznych, […]
Polecamy