Jakiego typu zabiegi wlicza się do stomatologii estetycznej?

Zdrowie i forma
j-a-k
Jakiego typu zabiegi wlicza się do stomatologii estetycznej?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stomatologia estetyczna jest odłamem dentystyki, który skupia się na kwestiach kosmetycznych. Specjaliści estetyczni zajmują się dopieszczaniem naszych uśmiechów i wydobywaniem z nich tego, co najlepsze. Większość przeprowadzanych procedur będzie się odnosiła do wybielania i szlifowania szkliwa, a więc poprawy ogólnego wyglądu zębów. Czym dysponujemy?

Stomatolodzy w służbie urody

Do najpopularniejszych należą kuracje związane ze zmianą naturalnej barwy zębów. Proponowane zabiegi mogą się wprawdzie różnić metodyką, ale zazwyczaj nie są najtańsze. Koszty odpowiadają za skuteczność wręcz nieporównywalną z domowymi metodami. Jeśli jednak zależy nam na niższej cenie, możemy zdecydować się na użycie specjalistycznych nakładek. Stomatolog tworzy je na podstawie wycisku naszej szczęki, po czym odsyła pacjenta do domu z obowiązkiem bezwzględnego noszenia. Na kolejnych wizytach kontrolnych stopniowo zmieniamy siłę preparatu umieszczonego w nakładkach.

Cały proces zamyka się w okresie miesiąca. Jako minusy zabiegu wskażemy zatem stosunkowo długi czas oczekiwania na pierwsze efekty oraz możliwość nadmiernego uwrażliwienia zębów w trakcie terapii. Dla niecierpliwych klientów przewidziano droższy i znacznie szybszy sposób – korzystanie z profesjonalnej lampy. Procedura wykonywana jest jednorazowo pod czujnym okiem dentysty, a z gabinetu wychodzimy już z białymi zębami. Stomatolog wpierw pokrywa zęby gęstym specyfikiem, po czym skrupulatnie naświetla wskazaną powierzchnię. Żaden z zabiegów nie podrażnia szkliwa. Ponadto osoby, którym nieobce jest leczenie kanałowe, z pewnością ucieszą się na wieść, iż nawet martwe zęby da się z powodzeniem rozjaśnić.

Do osobnej kategorii środków zaliczają się te pośrednio przyczyniające się do nieznacznego wybielenia, choć ich głównym celem jest pozbycie się problemu uporczywego kamienia w szyjkach zębowych. Skaling i piaskowanie usuwają nieestetyczne plamy, przebarwienia oraz osady, a przy tym dogłębnie czyszczą przestrzenie między zębami – ulubione miejsce rozwoju bakterii. Piaskowanie polega na polerowaniu zębów przy pomocy piasku znajdującego się pod ciśnieniem, niekiedy jest traktowane jako uzupełnienie skalingu w przypadku wyjątkowo rozległego kamienia.

Sam skaling może się odbyć pod różnymi postaciami: przy użyciu roztworu kwasowego, poprzez manualne posługiwanie się skalerem, lub z wykorzystaniem ultradźwięków albo lasera. Obie techniki nie są drogie i mogą być powtarzane rutynowo nawet do kilku razy w roku. Zabieg trzeba ponawiać, gdy pacjent ma tendencję do częstego spożywania barwiących szkliwo płynów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino lub regularnego palenia papierosów. Dentyści stomatologii estetycznej trudnią się również zakładaniem licówek. Jest to najbardziej skuteczny kamuflaż zębów, gdy nie tylko ich barwa, ale także kształt pozostawia wiele do życzenia. Odpowiednio dobrane licówki ukryją wszelkie niedostatki uśmiechu i dodadzą nam urody, choć cena tej przyjemności może się wydawać dość wysoka (odmiana porcelanowa jest znacznie kosztowniejsza od kompozytu). Jeśli szukamy gabinetów stomatologii estetycznej w Szczecinie znajdziemy tam bogatą ofertą klinik i kuracji na każdą kieszeń.

Wysoka cena za piękno

Działania upiększające to zawsze droższe procedury stomatologiczne. Możliwe koszty nie okazują się duże, kiedy wybierzemy wybielanie zębów pojedynczo, niemniej rezultat z pewnością nie będzie tak spektakularny. Co powstrzymuje przeciętnego klienta? Przede wszystkim nieleczone ubytki. Absolutną podstawą do wykonania któregokolwiek z zabiegów są całkowicie zdrowe zęby. To samo tyczy się dziąseł i przyzębia, stąd przed jakąkolwiek terapią dobrze jest udać się do wykwalifikowanego specjalisty, który sprawdzi stan tkanek miękkich. Jeśli interesuje nas doświadczony periodontolog Szczecin ma do zaoferowania wiele przyjaznych cenowo gabinetów.

Z ewentualnej terapii wyklucza też zbyt młody wiek (powinniśmy poczekać przynajmniej do szesnastego, czasem osiemnastego roku życia), okres ciąży i karmienia piersią oraz alergia na preparaty dentystyczne. O indywidualnych niedomaganiach musimy poinformować naszego stomatologa, a ten samodzielnie zdecyduje, jakie dalsze kroki podjąć. Ze zdrowiem nie ma żartów, dlatego należy podchodzić do tematu odpowiedzialnie i przy zachowaniu, nomen omen, zdrowego rozsądku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Etui do Huawei – co musimy wiedzieć przed zakupem?
Etui do Huawei – co musimy wiedzieć przed zakupem?
Jeśli chcemy dać naszemu telefonowi pełną ochronę, musimy koniecznie zakupić dla niego porządne etui. Ważny jest odpowiedni materiał — musi […]
Polecamy