Zęby są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia. Bez nich nie moglibyśmy przecież spożywać pokarmów w zróżnicowanej formie, a tym samym stosować dobrze zbalansowanej diety. Dlatego też należy o nie dbać, tak aby służyły nam jak najdłużej, w niezmiennie zdrowej i dobrej kondycji. Jednocześnie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nawet największe starania, mogą czasem nie być wystarczające, a niektóre zęby po prostu ulegną poważnym uszkodzeniom. Wówczas konieczne może stać się ich chirurgiczne usunięcie. Jakie mogą być konkretne powody przeprowadzenia takiego zabiegu?
Operacyjne usuwanie zęba nazywane jest inaczej jego chirurgiczną ekstrakcją i jest wykonywane w szczególnych przypadkach. Chodzi o sytuacje, w których pozostawienie nienaruszonego zęba lub jego chorej części w jamie ustnej pacjenta, może negatywnie wpłynąć na resztę uzębienia, a nawet zaburzać funkcjonowanie całego aparatu gębowego, tak potrzebnego do życia. Konkretnym przypadkiem kwalifikowanym do zabiegu może być stan, w którym dane zęby wywierają duży nacisk na swoich sąsiadów, lub też powodują swoje wzajemne stłoczenie. Taka operacja zalecana jest również w przypadku tzw. ósemek, powodujących dyskomfort podczas spożywania posiłków.
Podobnie będzie z tzw. zębami zatrzymanymi, czyli nie w pełni wykształconymi, jak również tymi pozbawionymi koron, lub mocno zakrzywionymi. Jeżeli mamy do czynienia z którąś z tych sytuacji, wówczas powinniśmy zgłosić się do kliniki chirurgicznej, gdzie specjaliści z dziedziny stomatologii usuną ząb w profesjonalny i skuteczny sposób. Przykładową ofertę można zobaczyć na https://stomo.pl/leczenie/chirurgia-stomatologiczna/.