Objawy i skutki pęknięcia aorty

Zdrowie i forma
j-a-k
Objawy i skutki pęknięcia aorty
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważnym narządem w naszym organizmie jest serce. Jest to stożkowy narząd zbudowany z tkanki mięśniowej położony w śródpiersiu za mostkiem, bez którego człowiek nie może żyć. Aorta to najgrubsza tętnica w ciele człowieka, która wyprowadza krew z tlenem z lewej komory serca, a odchodzące od niej tętnice niosą krew utlenowaną do komórek ciała. Serce jak każdy narząd naszego organizmu może ulec uszkodzeniu. Dlatego warto chodzić do lekarza i regularnie się badać, ponieważ gdy wcześniej zostanie wykryta choroba serca, jest większa szansa na powrót do zdrowia. 

Nieprawidłowością, którą może wykryć lekarz jest poszerzona aorta, inaczej zwana tętniakiem. Szerokość aorty może wzrosnąć wtedy nawet do 50%. Poszerzoną aortą należy zająć się natychmiast, ponieważ jej pęknięcie doprowadza do krwotoku, któremu towarzyszą omdlenia oraz rozległy ból w klatce piersiowej. Wskutek tego najczęściej dochodzi do śmierci takiego pacjenta. Tętniaki aorty zazwyczaj rozwijają się bezobjawowo, ponieważ ich tworzenie się nie jest bolesne. Właśnie dlatego należy chodzić na badania profilaktyczne. Objawem tętniaka może być udar mózgu powstały na skutek zatoru spowodowanego oderwaniem się kawałka tętniaka i wędrującego z krwią. Poszerzoną aortę możemy również poczuć przy wysiłku. 

Prawidłowe dbanie o serce

Serce narażone jest na uszkodzenia jak każdy inny narząd więc należy sobie zadać ważne pytanie: jak zadbać o serce, aby długo cieszyć się zdrowiem. Podstawowym badaniem, które powinno się wykonywać w celu diagnostyki serca jest elektrokardiografia tzw. EKG. Jest to całkowicie bezbolesne badanie, które pomaga wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca. Badanie to pozwala zapobiec zagrożeniu życia pacjenta, ponieważ podczas elektrokardiografii można wykryć np. tętniaka aorty. EKG wskazuje przebieg zjawisk elektrycznych w sercu i pozwala zdiagnozować wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zostać kosmetyczką?
Jak zostać kosmetyczką?
Z roku na rok wzrasta liczba kobiet, które decydują się na zawód kosmetyczki. Do obowiązków takiej osoby należy przede wszystkim […]
Polecamy