Sygnalizacja drogowa jest ważnym elementem regulowania ruchu drogowego. Dobrze zaplanowana sprawia, że w mieście nie tworzą się korki ani miejsca, z których trudno wyjechać przez natężony ruch, jest także sposobem na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Istnieją też sytuacje, w których dodatkowa sygnalizacja świetlna jest wręcz obowiązkowa. Jakie to sytuacje?
Tymczasowa sygnalizacja świetlna powinna znaleźć się w takich miejscach jak tereny robót drogowych. Umożliwia automatyczne sterowanie ruchem, dzięki niej możliwy jest bezpieczny ruch wahadłowy, a przejazdy przy zwężonych drogach odbywają się sprawnie. Zaletą takiej tymczasowej sygnalizacji jest łatwość jej transportu i montażu, dzięki czemu jest to rozwiązanie łatwe do wprowadzenia w niemal każdych warunkach. Prace w pasie ruchu drogowego należy także dodatkowo oznaczyć lampami zmierzchowymi U35, które dzięki wysyłaniu impulsów świetlnych po zmierzchu sprawiają, że miejsce potencjalnie niebezpieczne jest dobrze widoczne, a kierowcy mogą w porę zmienić styl jazdy i zwiększyć uwagę.
Lampy ostrzegawcze mogą też występować w połączeniu ze znakami ostrzegawczymi dla zwiększonej widoczności, a za ich pomocą można oznaczać prowadzone roboty drogowe. By sygnalizacja świetlna dobrze pełniła swoją funkcję, musi być sprawna, a więc zaopatrzona w trwały akumulator, który można zakupić np. tu: https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/lampy-i-sygnalizatory-drogowe/akcesoria-do-lamp-sygnalizacji. Odpowiednie oznaczenie miejsc niebezpiecznych zapewni znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze i jest skutecznym sposobem na zapobieganie kolizjom.