Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy ?

Motoryzacja i technologia
j-a-k
Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy ?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chcąc założyć działalność transportową polegającą na świadczeniu usług również za granicą, czyli również w transporcie międzynarodowym potrzebna będzie stosowna licencja wspólnotowa. Dlatego też wiele firm zaczyna od transportu krajowego, a dopiero z biegiem czasu zajmuje się usługami transportowymi do innych państw, ponieważ żeby kierowca mógł uzyskać taką licencję musi spełnić szereg wymagań, które są o wiele większe niż w wypadku choćby licencji spedycyjnej.

Wymagania dla kandydata

Aby uzyskać stosowną licencję na transport międzynarodowy osoba starająca się o nią musi mieć co najmniej 3-letnią praktykę w wykonywaniu transportu drogowego w kraju oraz minimum 1-roczną praktykę w wykonywaniu międzynarodowego transportu. Kandydat składający wniosek nie może być karany m.in. za przestępstwa karne skarbowe czy przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym (np. wypadek samochodowy). Ponadto musi też mieć wydany certyfikat kompetencji zawodowych, ponieważ i ten dokument wraz z umową osoby zarządzającej transportem trzeba dostarczyć do Biura ds. Transportu Międzynarodowego wraz z wypełnionym wnioskiem.
Ile kosztuje wydanie licencji na transport międzynarodowy?

Koszt uzyskania licencji zależy od tego na ile lat ma być wydana licencja. Wydanie licencji na transport międzynarodowy na 5 lat kosztuje 4000 złotych plus 440 złotych za jeden wypis z licencji. Natomiast licencja wydawana na 10 lat to koszt 8000 złotych plus 880 złotych za jeden wypis z licencji. Dlatego też nie jest to tani certyfikat.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Daabs, oferującą usługi transportowe krajowe oraz międzynarodowe, na przykład transport Niemcy Polska, czy transport Hiszpania Polska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Objawy i skutki pęknięcia aorty
Objawy i skutki pęknięcia aorty
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważnym narządem w naszym organizmie jest serce. Jest to stożkowy narząd zbudowany z tkanki mięśniowej […]
Polecamy