Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy ?

Chcąc założyć działalność transportową polegającą na świadczeniu usług również za granicą, czyli również w transporcie międzynarodowym potrzebna będzie stosowna licencja wspólnotowa. Dlatego też wiele firm zaczyna od transportu krajowego, a dopiero z biegiem czasu zajmuje się usługami transportowymi do innych państw, ponieważ żeby kierowca mógł uzyskać taką licencję musi spełnić szereg wymagań, które są o wiele większe niż w wypadku choćby licencji spedycyjnej.

Wymagania dla kandydata

Aby uzyskać stosowną licencję na transport międzynarodowy osoba starająca się o nią musi mieć co najmniej 3-letnią praktykę w wykonywaniu transportu drogowego w kraju oraz minimum 1-roczną praktykę w wykonywaniu międzynarodowego transportu. Kandydat składający wniosek nie może być karany m.in. za przestępstwa karne skarbowe czy przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym (np. wypadek samochodowy). Ponadto musi też mieć wydany certyfikat kompetencji zawodowych, ponieważ i ten dokument wraz z umową osoby zarządzającej transportem trzeba dostarczyć do Biura ds. Transportu Międzynarodowego wraz z wypełnionym wnioskiem.
Ile kosztuje wydanie licencji na transport międzynarodowy?

Koszt uzyskania licencji zależy od tego na ile lat ma być wydana licencja. Wydanie licencji na transport międzynarodowy na 5 lat kosztuje 4000 złotych plus 440 złotych za jeden wypis z licencji. Natomiast licencja wydawana na 10 lat to koszt 8000 złotych plus 880 złotych za jeden wypis z licencji. Dlatego też nie jest to tani certyfikat.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Daabs, oferującą usługi transportowe krajowe oraz międzynarodowe, na przykład transport Niemcy Polska, czy transport Hiszpania Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − cztery =