Opieka nad osobą leżącą w domu – porady

Zdrowie i forma
j-a-k
Opieka nad osobą leżącą w domu – porady
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opiekowanie się osobą starszą lub schorowaną prędzej czy później zdarza się w każdym domu. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, które powinno się rozłożyć na wszystkich członków rodziny. Czasami potrzebna będzie również pomoc opiekuna. Jak radzić sobie z osobą leżącą w domu? 

Odpowiednie warunki w domu 

Podstawą jest zapewnienie starszej lub chorej osobie własnego pokoju. Potrzebuje ona wiele prywatności, a przychodzić powinniśmy do niej jedynie w nagłych przypadkach lub na jej polecenie, kiedy czuje się samotna. Łóżko powinno być ustawione blisko okna, dzięki czemu dana osoba będzie się mniej nudziła. Osoba leżąca ma również swoje potrzeby fizjologiczne oraz ruchowe. Bardzo ważne jest zakupienie jej sprzętu rehabilitacyjnego. W przypadku braku pieniędzy można go wypożyczyć przykładowo pod adresem http://www.wsrmila.pl/. Dostępne są tu kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie, specjalistyczne łóżka przenośne czy ortezy. Dzięki nim niektóre osoby będą mogły same udać się do toalety czy przewietrzyć się na dwór. W większości przypadków jednak trzeba im pomóc lub zainwestować w specjalny sprzęt do oddawania moczu. 

Zatrudnienie opiekuna

W przypadku osoby chorej trzeba pamiętać, że trzeba przy niej czuwać w zasadzie przez całą dobę. Braku opieki nie można tłumaczyć pracą. W przypadku długiego wyjścia warto zatrudnić opiekuna, który poda leki i nie pozwoli chorej osobie wyjść z domu. Może on również zapewnić starszej osobie rozrywkę, dzięki czemu poczuje się ona mniej samotna. Niektóre firmy zajmujące się opieką zajmują się leżącą chorobą całą dobę, co pozwoli na dłuższy wyjazd np. na wakacje. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o siebie w trakcie menstruacji?
Jak dbać o siebie w trakcie menstruacji?
Menstruacja jest naturalnym procesem, który występuje w regularnym cyklu każdej kobiety. Pierwsza pojawia się w okresie dojrzewania i powinna występować, […]
Polecamy