Nerwica natręctw – podstawowe informacje

Zdrowie i forma
j-a-k
Nerwica natręctw – podstawowe informacje
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest nerwica natręctw? Jest to zaburzenie psychiczne znane obecnie pod nazwą zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ang. obsessive-compulsive disorder, OCD). To choroba występująca dość często w społeczeństwie, szacuje się częstość jej występowania na 2.5% populacji. Wiele osób może zaobserwować u siebie objawy podobne do nerwicy natręctw, jednak w niewielkim nasileniu. Jeśli stają się one uciążliwe, warto skorzystać z porady psychologicznej – na stronach takich jak https://in-altum.com można znaleźć specjalistów zajmujących się terapią takich zaburzeń.

Nerwica natręctw – objawy

Osoby z nerwicą natręctw doświadczają częstych, nawracających myśli, które określają jako nieprzyjemne – obsesji, oraz kompulsji, czyli natrętnych czynności, co do których odczuwają przymus wykonania. Do najczęstszych myśli obsesyjnych należą te dotyczące ciągłych wątpliwości, konieczności zrobienia czegoś, poczucia winy, brudu, będące bluźniercze np. w stosunku do wierzeń religijnych, czy też co do wykonania nieakceptowanych społecznie czynności, typu zrobienia komuś krzywdy.

Czynności kompulsywne mogą polegać na nieustannym sprawdzaniu, czy zamknęło się drzwi, wyłączyło kuchenkę, ciągłym myciu rąk, lub wykonywaniu różnych rytuałów. Osoba chora, która nie wykona takiej czynności, będzie odczuwać z tego powodu lęk i dyskomfort.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zaaranżować romantyczny wieczór we dwoje?
Jak zaaranżować romantyczny wieczór we dwoje?
Długie zimowe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu we dwoje w domowym zaciszu. Aby umilić sobie zimowy czas oprócz kojącej muzyki, koca […]
Polecamy